20. júna 2024

Môj život vo Fínsku

V predchádzajúcej sezóne sa za skúsenosťami a školskými povinnosťami vybrala do zahraničia aj Lea Tóthová.

Pre zmenu do severskej krajiny, do Fínska.

Tiež sa s nami podelila o svoje skúsenosti z tohto pobytu.

Fínsko- krajina tisícich jazier na severe Európy s krásnou prírodou a milými ľuďmi. Práve tam zaviedli moje kroky na polročný výmenný pobyt. S Fínskom sa spája sauna, lesy, zima, ale každodennou súčasťou života ľudí je šport. Lesy ponúkajú množstvo o bežeckých a bežkárskych tratí, ale krajina je taktiež aj hokejová krajina.

Bývam v Tampere, tretom najväčšom meste krajiny, v ktorom sídlia dva hokejové kluby hrajúce najvyššiu fínsku ligu- Ilves a Tappara. Mesto má zastúpenie taktiež v nižšej lige tímom Koovee. Mesto žije hokejom. Ľudia hrdo nosia znak ich obľúbeného tímu kdekoľvek a kedykoľvek. Dokonca v zime počas telesnej deti hrávajú hokej.

Ženský hokej tu má tiež svoje miesto. Najvyššiu súťaž reprezentuje Ilves, nižšiu ligu Koovee a nájde sa tu aj amatérsky tím pre začínajúce dievčatá. Ženský a mužský hokej sú tu viacmennej na rovnakej úrovni, nesnažia sa robiť veľké rozdiely medzi pohlavím.

Moje hokejové kroky viedli do tímu Koovee. Tím hrajúci druhu najvyššiu ligu aj ligu dievčat do osemnásť rokov sa môže považovať za medzinárodný. V tíme okrem mňa sú dve reprezentantky z Rumunska a jedna Američanka. V tíme panuje dobrá nálada na ľade aj mimo neho.

Trénujeme trikrát do týždňa pod vedením troch trénerov. Prv máme spoločne suchý tréning. Niekedy sú to iba naťahovačky a beh na zahriate, inokedy cviky na rýchlosť a obratnosť alebo posilňovňa. Tréning na ĺade sa skladá väčšinou z troch štyroch cvičení zameraných na nedostatky zo zápasov. Na konci každého tréningu si zahráme medzi sebou zápas. Ak sa prehrá zápas, tréning začína šprintami. Tréning trvá od hodiny po hodinu a pol až dve hodiny.

 Fínska liga je veľmi vyrovnaná a rýchla. Dievčatá sú na vysokej technickej úrovni a výborne korčuľujú cely zápas. Veľa dievčat začínalo hrať práve s chlapcami čo im určite veľmi pomohlo. Vo Fínsku platí že chlapci a dievčatá sú si rovní vo všetkom. Čo je  dosť cítiť pri športe aj každodennom živote.


lea tothovaVýber práve tejto krajiny ľutovať určite nebudem, Fínsko ponúka strašne veľa možností ako sa zdokonaľovať. Aj otec rodiny, v ktorej bývam bol trénerom mládeže a syn hráva hokej za Tapparu U14 na najvyššej úrovni AAA. Vyskúšať si hokej mimo Slovenska bola úžasná skúsenosť, veľa ma to naučilo a dalo mi to iný pohlaď na šport ako taký.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*