16. júla 2024

Moja skúsenosť v zahraničí

 Prinášame Vám článok, ktorý pre nás napísala naša hráčka Sofia Matijková, ktorá počas  sezóny 2020/21 absolvovala pobyt vo Švajčiarsku, kde aj trénovala a hrala zápasy ženskej ligy.

 

Dlho som rozmýšľala nad tým, aký je ženský hokej mimo Slovenska, takže v zahraničí. Tak som prišla k rozhodnutiu skúsiť to na vlastnej koži. Mala som viacero ponúk z rôznych krajín, napríklad Kanada, Fínsko, Amerika, no rozhodla som sa pre Švajčiarsko. Keďže sa po lete opäť zhoršila korona kríza, môj odlet do Švajčiarska sa posunul o mesiac. Takže som do Švajčiarska prišla 4.októbra 2020. Priletela som deň pred 1.zápasom tam.

Prvý deň príletu som strávila ubytovaním sa a spoznávaním dopravnej premávky, aby som sa vedela dostať všade sama. Takisto som v prvý deň mala aj tréning v mojom prvom klube a to EHC Urdorf Frauen D. Tréningy tu trvajú hodinu a 15 minút alebo hodinu a pól, čo znamená, že čas sa využíva na všetko čo je hokeju potrebné – takže 1 tréning obsahuje: powerskating, stickhandling, kondičný tréning. A musím povedať,  za mňa to bolo niečo neskutočné. Prvý zápas bol pre mňa veľmi stresujúci, keďže som bola v podstate v krajine, v ktorom je úplne odlišný jazyk, no zároveň to bol prvý a úspešný zápas. V tomto zápase som si vyslúžila prvú asistenciu, prvý gól a takisto aj prvé víťazstvo vo Švajčiarsku.

Nasledujúce dni sme mali tréningy na rôznych štadiónoch v meste Zürich. Nakoniec sme sa usadili na štadióne kde trénuje celé združenie ZSC/GCK Lions. Čo ma priviedlo k ďalšiemu tímu, s ktorým trénujem. Tým klubom je GCK Lions Frauen B. Tento klub bol mojím snom. Dostala som ponuku prísť na jeden tréning, kde mi po prvom tréningu oznámia čo bude so mnou ďalej. Musím ale povedať, že tento tréning bol úplne iný ako v D skupine. Boli tu traja tréneri, ktorí mali na starosť každý jeden niečo iné. Tu sa ukázal rozdiel medzi jednotlivými skupinami švajčiarskeho hokeja. Po tréningu si ma zavolali 2 trénerky, ktoré mi oznámili, že sú so mnou spokojné a rady by ma vzali na plný úväzok, nuž nemám elite prospects profil, ktorý bohužiaľ už musí mať každý hráč v B skupine. Tak prišli s alternatívou, že mi vybavia prestup do EHC Lions Wallisellen Frauen kde budem hrať aby som mohla mať elite prospects profil a tak sa pravdepodobne mohla stať oficiálnou súčasťou GCK Lions Frauen B. Takisto mi povedali, že môžem chodiť trénovať s B skupinou.

Ďalší zápas som mala premiéru v prvom zložení hlavnej zostavy ako pravé krídlo. Tento zápas bol ale veľmi agresívny. Hrali sme proti talianskemu tímu. Ako jedna z mála z nášho tímu som sa cez ne dokázala dostať k bráne, čo ich viedlo k napádaniu. Pred koncom prvej tretiny ma odstavili 2 talianske hráčky. Druhú tretinu som nehrala, keďže ten náraz bol dosť silný. Celú druhu tretinu som dostávala masáže chrbtice a cviky, nech sa rozhýbem a skúsim hrať tretiu tretinu. Zdravotníci mi to veľmi neodporúčali, ale ja som veľmi chcela hrať ďalej. Tretia tretina začala hneď hrubo. Dostala som hit do hlavy a krku, kde som sa už pred našou bránou nenechala a vznikla z toho bitka 3 na 1. Trest som dostala iba ja, keďže som ako jediná neskončila na zemi, ale prišlo mi to nespravodlivé, keďže som to nezačala ja. Po tomto zápase som ostala s chrbticou 2,5 cm mimo kolmice, posunutými 3 hornými  a 4 dolnými stavcami. Toto bol aj môj posledný zápas vo Švajčiarsku, nie zo zdravotných dôvodov, ale z dôvodu pandémie Covid-19. Posledné týždne vo Švajčiarsku sme už len trénovali, aj to v rúškach, kvôli opatreniam proti korone. Bohužiaľ, som sa na Slovensko musela vrátiť skôr kvôli pandémii, ale takisto som chcela stráviť Vianoce a Nový rok so svojou rodinou. Hokejová sezóna pre skupiny B, C, D skončila, čo znamená, že skončila aj pre mňa. Určite sa mám v pláne vrátiť, keď to okolnosti s covidom vo svete dovolia.

Na záver by som chcela povedať, že ak máte možnosť hrať či už hokej alebo iný šport v zahraničí, určite to odporúčam zažiť na vlastnej koži, a tak získať skúsenosti, zážitky, kamarátov a mnoho ďalšieho.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*